کلینیک دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

بهترین راهکار افزایش قد به روش جراحی

افزایش قد به روش جراحی

افزایش قد به روش جراحی

افزایش قد به روش جراحی :

افزایش قد به روش جراحی : کوتاه بودن قد در برخی افراد علت ژنتیکی و ارثی دارد . وقتی كوتاه بودن قد غیرطبیعی باشد، پاتولوژی یا بیماری تلقی می‌شود و باید تحت درمان قرار گیرد .

بسیاری از متخصصان ارتوپد معتقدند خیلی از افرادی جزو افراد كوتاه قد به حساب نمی‌آیند .

رشد اندام انسان به دو بخش تقسیم می‌شود :

 

افزایش قد به روش جراحی
تصویر شماره یک : مقاله افزایش قد به روش جراحی

 

آنچه باید در مورد افزایش قد به روش جراحی دانست :

کوتاه بودن قد در برخی افراد علت ژنتیکی و ارثی دارد . وقتی كوتاه بودن قد غیرطبیعی باشد، پاتولوژی یا بیماری تلقی می‌شود . پس باید تحت درمان قرار گیرد .

بسیاری از متخصصان ارتوپد معتقدند خیلی از افرادی كه مراجعه می‌كنند، جزو افراد كوتاه قد به حساب نمی‌آیند . رشد اندام انسان به دو بخش تقسیم می‌شود :

۱) رشد طولی :

رشد طولی در دخترها تا حدود چهارده سالگی ادامه دارد . در شانزده سالگی آهسته شده و بعد از آن بسیار كاهش پیدا می‌كند‌ . ولی پسرها تا هجده سالگی رشد طولی دارند . كه ممكن است رشدشان تا بیست و دو سالگی تا چند سانتی‌متر نیز ادامه داشته باشد.

بطور كلی رشد طولی از سلول‌های رشد كه در انتهای استخوان‌ها قرار گرفته است تامین می‌شود . كه در دخترها بعد از شانزده سالگی و در پسرها پس از هجده سالگی بسته می‌شود.

۲) رشد عرضی :

افزایش رشد عرضی اندام می‌تواند تا چهل و پنج سالگی ادامه داشته باشد . زیرا رشد عرضی توسط بافت پوششی استخوانی كه «ضریع» نام دارد، تامین می‌شود . البته نوع فعالیت فرد (فشاری كه در طول روز با توجه به فعالیت، به اندام وارد می‌شود) در افزایش عرضی اندام تاثیرگذار است.

 

وضعیت قد افراد در جامعه :

متوسط وضعیت قد افراد بر اساس نژاد هر ملت متفاوت است. متوسط قد هر جامعه را براساس منحنی رشد كه شامل موارد زیر است طبقه بندی می شود :

۱) سن

۲) وزن

۳) سن استخوانی

در حقیقت درصدی حدود ۵ درصد در این منحنی قرار می گیرند .شایان ذکر است که در کشور ایران تا کنون آمار دقیقی بدست نیامده و کسی به جد درباره آن تحقیق نکرده است .

 

آیا عوامل ژنتیکی نقش دارند ؟

مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در بلندی یا كوتاهی هر فرد عوامل ژنتیکی است . هر چند عوامل زیر نیز تا حدودی در این زمینه نقش دارند مانند :

۱) عوامل محیطی

۲) وضعیت اقتصادی و اجتماعی

۳) وضعیت تغذیه

توجه ۱ : عوامل ژنتیکی مهمترین عامل موثر در وضعیت قد افراد است . پدر و مادر در ایجاد و تاثیر در آن به طور مساوی نقش دارند .

توجه ۲ : ورزش تاثیری در افزایش قد نداشته و تا کنون در این زمینه تحقیقاتی نیز انجام یافته است . بطور مثال ورزش هایی مانند والیبال ، بسکتبال ، بارفیکس و ... تاثیری در افزایش قد ندارند .

 

وضعیت قد شما چگونه است ؟

آیا شما کوتاه قد هستید ؟ توجه داشته باشید که كوتاهی قد ممکن است غیرطبیعی باشد . و به عنوان یک بیماری که باید مورد پیگیری قرار گیرد ، حائز اهمیت باشد .

عواملی چون اختلالات هورمونی ، می تواند رشد فرد را دچار اختلال كند. بنابراین لازم است با مشورت پزشک ارتوپد و غدد پیگیری های لازم انجام شود .

 

چه کسانی می توانند عمل افزایش قد به روش جراحی را انجام دهند ؟

۱) کسانی که قد آنها کوتاه است و مایلند قد خود را تا آنجایی که امکان دارد افزایش دهند .

۲) کسانی که طول پاها در وی برابر نیست .

۳) افرادی که به دلیل تصادف و یا غیره دچار شکستگی های شدید شده اند . این شکستگی ها از نوع باز بوده و قسمتی از استخوان وی در محل حادثه ، مفقود و یا غیر قابل جوش خوردن شده است.

۴) افرادیکه دچار عفونت استخوان شده و قسمتی از استخوان وی غیر قابل ترمیم است .

۵) کسانی که دچار تومورهای مختلف بوده و ارتوپد مجبور است قسمتی از استخوان را بردارد .

توجه ۱ : اتلاف انرژی رابطه مستقیم با برابری اندازه طولی پاها دارد . هر چقدر این نابرابری بیشتر باشد ،مصرف انژی بیشتر است و فرد زودتر خسته می شود .

از طرفی وضعیت لگن نیز در حالت عدم تعادل قرار می گیرد . که این نیز باعث می شود تا به ستون فقرات فرد نیز فشار وارد شود . و در طولانی مدت صدمه ببیند . و در دراز مدت دچار مواردی چون بیماری ستون فقرات ، دیسک ، کمر درد و ... شود .

 

چه مواقع جراحی نیاز است :

۱) در صورتیکه کوتاهی کمتر از ۵ سانتیمتر باشد می توان آن را با ایجاد تغییر در کفش اصلاح کرد .

۲) در صورتیکه کوتاهی بیشتر از ۵ سانتیمتر باشد نیاز به جراحی دارد .

افزایش قد به روش جراحی
تصویر شماره دو : مقاله افزایش قد به روش جراحی

توصیه ها :

برای افزایش قد خود به هر دلیل که در این مقاله نیز در مورد آن توضیح داده شده است . می توانید با تعیین وقت قبلی با اینجانب تماس حاصل نموده و بهترین روش درمان را انتخاب نمائید .

انتخاب روش درمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است . چراکه هستند افرادی که جهت افزایش قد ، جراحی برای آنان بنابر دلایل مختلف پزشکی انتخابی نامناسب است .  لذا توصیه می شود با اینجانب در این باره مشورت نمائید .

نویسنده : دکتر مهرداد تنگستانی نژاد